Evropský parlament schválil nová antidumpingová opatření

Štrasburk - Pokrok v boji s dumpingem v sociální oblasti a v oblasti životního prostředí by mělo přinést nové nařízení, které dnes schválili na svém plenárním zasedání ve Štrasburku poslanci Evropského parlamentu. Právní úprava umožní Evropské unii zavést vyšší cla na dumpingové či subvencované dovozy z třetích zemí. Český europoslanec Pavel Svoboda (KDU-ČSL) v rozhovoru s ČTK označil za důležité především zavedení sociálních a ekologických kritérií do definice dumpingu.

Přidejte svůj názor

Pavel Svoboda /KDU-ČSL/, místopředseda strany

Změna by měla EU umožnit lépe reagovat v případě dumpingových dovozů z třetích zemí. Nově bude moci v případě takového zboží uvalit vyšší cla. Zkracují se také některé lhůty pro zjišťování dumpingu. Podle komisařky pro obchod Cecilie Malmströmové, která v úterý před poslanci úpravu obhajovala, by nové opatření nemělo být trestem, "ale mělo by obnovit spravedlivou soutěž".

"Jedná se o největší reformu nástrojů na ochranu obchodu EU za posledních třiadvacet let. Můžeme si nyní být jisti, že naše nástroje jsou přizpůsobeny modernímu obchodnímu systému 21. století," uvedl zpravodaj Christofer Fjellner.

"Pro mě je zvlášť důležité, že se i rozšiřuje definice dumpingu jako takového o sociální a ekologická kritéria," řekl ČTK europoslanec Pavel Svoboda a vysvětlil, že doposud se rozdíly v cenách zjišťovaly jen na základě nákladů na jedné či druhé straně. "A teď bude možné oficiálně i zohledňovat, zda ta vyvážející strana také uplatňuje odpovídající ekologické standardy, které něco stojí, zda má odpovídající sociální standardy, které něco stojí," dodal. Cílem nařízení je podle něj i to přimět obchodní partnery EU, aby se unijním sociálním a ekologickým standardům přiblížili. "Jinak je Evropa nekonkurenceschopná," dodal.

O změně právních předpisů EU na ochranu obchodu, které pocházejí z devadesátých let, se debatovalo několik let. Poslanci se na konečném znění s ministry členských zemí dohodli loni v prosinci a dnes nařízení definitivně schválili. V platnost by mělo vstoupit v první polovině června. Dnes odhlasovaná opatření doplňují antidumpingová pravidla Evropské unie schválená loni v listopadu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řecko se pouští záchranného lana eurozóny. Zcela svobodné ale nebude

20.08.2018 09:26 Aktualizováno Atény - Řecko dnes oficiálně opouští třetí a zároveň poslední záchranný program. V jeho rámci od…

Záchranný program pro Řecko končí. Vyřešil ekonomické problémy?

19.08.2018 10:03 Atény - Řecko v pondělí opouští záchranný program, po osmi letech nucených masivních úspor a škrtů…

Hotovostní versus bezhotovostní styk: Je lepší platit v obchodě kartou…

18.08.2018 10:53 Aktualizováno Jste zvyklí platit v obchodě kartou, anebo stále lovíte ve své peněžence drobné mince a papírové…

Nový šéf Air France-KLM bude mít třikrát vyšší plat, odbory jdou do mdlob

17.08.2018 16:36 Paříž - Nově jmenovaný generální ředitel letecké společnosti Air France-KLM bude pobírat třikrát…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama