Změna bankovního systému? Švýcaři odmítli nebezpečný experiment, nebude ani olympiáda

Ženeva - Švýcaři dnes v referendu rozhodovali, zda se změní způsob půjčování peněz komerčními bankami. Podle odhadů se přesvědčivá většina hlasujících vyslovila proti přechodu na systém takzvaných suverénních peněz (vollgeld).

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační fotografie

V systému vollgeld by komerční banky směly klientům půjčovat peníze jen do výše rezerv, které drží u centrální banky. Podle veřejnoprávní stanice SRF se proti systému takzvaných suverénních peněz vyslovilo 76 procent hlasujících. 

Návrh už dříve odmítly jak bankovní asociace, tak švýcarská vláda a švýcarská centrální banka (SNB). Podle nich by šlo o nebezpečný experiment, který by v důsledku mohl dosud stabilní bankovní systém spíše narušit, než posílit.

Podle předkladatelů návrhu by nutnost stoprocentního krytí úvěrů snížila riziko náhlých krizí.

Nyní mají soukromé banky možnost vytvářet peníze tím, že poskytnou půjčku. Jen malá část depozit komerčních bank je přitom kryta skutečnými penězi a úložkami u centrální banky. Podle agentury DPA měla iniciativa učinit bezpečnějšími úspory. Takový systém ale nemá žádná země na světě.

Švýcaři také odhlasovali, že přístup na trh on-line sázení budou mít pouze společnosti registrované ve Švýcarsku. Ve Švýcarsku jsou nyní zcela legální online kasina. Přibližně 75 procent občanů se dnes vyslovilo pro jejich licencování. V praxi to bude znamenat mimo jiné to, že peníze získané z tohoto druhu hazardu zůstanou ve Švýcarsku. Odpůrci opatření však namítají, že se tím otvírají dveře státní cenzury internetu i v jiných oblastech.

Vláda chce zabránit tomu, aby Švýcaři hráli na zahraničních online portálech, aniž by se prosázené peníze vrátily do Švýcarska. Nadále budou moci své peníze utrácet jen prostřednictvím portálů stávajících švýcarských kasin. Ta budou muset, v závislosti na své velikosti, odevzdávat švýcarskému státu až 80 procent zisku. Tyto peníze pak půjdou na podporu sociálních a humanitárních projektů a část také na důchody.

Obyvatelé kantonu Valais dnes v regionálním referendu hlasovali také o osudu kandidatury Sionu na pořádání zimních olympijských her v roce 2026. Většinou zhruba 54 procent hlasů však odmítli nutnou finanční účast na projektu, a švýcarský sen o zimní olympiádě v srdci Alp se tak rozplynul, poznamenala DPA. "Neexistuje žádný plán B," potvrdil starosta Sionu Philippe Varone.

Švýcarsko naposledy hostilo zimní olympiádu v roce 1948, tehdy ve Svatém Mořici. Dnešní odmítnutí pořádat další olympijské hry přisuzuje Mezinárodní olympijský výbor (MOV) "zastaralým informacím o nákladech na hry".

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hotovostní versus bezhotovostní styk: Je lepší platit v obchodě kartou…

18.08.2018 10:53 Aktualizováno Jste zvyklí platit v obchodě kartou, anebo stále lovíte ve své peněžence drobné mince a papírové…

Nový šéf Air France-KLM bude mít třikrát vyšší plat, odbory jdou do mdlob

17.08.2018 16:36 Paříž - Nově jmenovaný generální ředitel letecké společnosti Air France-KLM bude pobírat třikrát…

Ruský kosmický průmysl se topí v dluzích, na Bajkonuru budou propouštět

17.08.2018 10:09 Moskva - Moskevské kosmické Chruničevovo středisko, výrobce raket Proton a Angara, se potýká s…

Pád mostu v Janově tvrdě zasáhl akcie firmy Atlantia, třesou se i další…

16.08.2018 10:44 Janov - Akcie italského provozovatele mýtných silnic Atlantia jdou po úterním zřícením mostu v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama