Podnikání v oblasti veřejných zakázek nemusí být vždy jednoduché

KOMERČNÍ SDĚLENÍ - Pokud je téma, které je celkem výrazně diskutované, jsou to veřejné zakázky. I vy jste v poslední době jistě slyšeli mnoho informací o různých podvodech, které vznikly. O nich ale mluvit nechceme. My se chceme zaměřit na fakt, že získat takovou zakázku nemusí být pro podnikatele vždy jednoduché.

Přidejte svůj názor

Firmy, ilustrační foto

Na Slovensku ještě přísněji

I u nás jsou jasně dané podmínky spojené s tím, kdo se může do konkrétní zakázky přihlásit. V porovnání se Slovenskem ale musíme říci, že jsou stále ještě mírné. Od roku 2017 zde platí nový zákon, kdy je nutná registrace do registru partnerů veřejného sektoru. Z toho jasně plyne, že zakázky se může účastnit vždy jenom ten, který je v daném registru vedený. Cílem našich sousedů je hlavně to, aby byly omezeny různé podvody, které je také trápí. A kdo konkrétně se musí do daného registru nahlásit?

  • Subjekt přijímající prostředky z veřejných zdrojů
  • Subjekt dodávající službu nebo zboží do veřejného sektoru
  • Subjekt, který získal podporu od Evropské unie

U nás zatím nic podobného neplatí, což je určitě velké plus. Dá se ale očekávat, že s přibývajícími problémy mohou povinnosti pro firmy i živnostníky narůstat.

Je třeba splnit kvalifikační předpoklady

Jsou zakázky, kterých se nemůže účastnit každý. I když danému oboru rozumíte a vše co je požadováno zvládnete, může vše selhat na tom, že nemáte kvalifikační předpoklady. Co to znamená? Příkladem je podobná zakázka v podobném rozsahu. Třeba to, že jste instalovali moderní veřejné osvětlení po některém z velkých měst. A podobných nesplnitelných požadavků je v segmentu zakázek mnoho. Je tedy jasné, že pro menší firmy je téměř nemožné je získat. A potom už je celkem jasné, že se o ně opět podělí největší hráči na trhu. Na jednu stranu je to celkem nespravedlivé, ale na druhou stranu jsou dané podmínky pochopitelné. Nikdo nechce riskovat situaci, že malá firma přecení své síly.

Mnoho zakázek je skutečně specifických

Kromě těch jednodušších lze najít i takové, které jsou skutečně specifické. Týkají se hlavně dodávek různých zařízení, ke kterým je dodávána třeba i několikastránková dokumentace, aby bylo přesně jasno, co konkrétní instituce potřebuje. Mohou to být třeba mechanická přídavná zařízení, která na první pohled mohou působit jednoduše, ale je třeba splnit všechny technické požadavky a normy. Zde je jasné, že menší firma nebo živnostník jenom málokdy bude chtít studovat mnoho stran o tom, co je požadováno. Proto raději účast na této zakázce vzdá, jelikož investovat čas do dlouhé přípravy s nejistým koncem se málokomu chce.

Nutnost dbát na všechny zákony a předpisy

Je pravdou, že v mnoha oblastech se různé předpisy a zákony berou spíše s rezervou. Na mysli máme třeba zajištění BOZP. Je pravdou, že u firem jsou vypracovány potřebné směrnice, které musí být ze strany zaměstnanců dodržovány. A to pokud jde například o:

  • Oblečení zaměstnanců
  • Ochranné pomůcky
  • Bezpečnost na pracovišti

Nutno dodat, že často se v mnoha firmách lze setkat s výjimkami, jelikož při důkladném lpění na dané směrnice by byla práce často téměř nemožná, nebo neefektivní. Pokud však jde o státní zakázku, je nutné všechno toto do puntíku plnit. A to už může být u menších živnostníků problém.

Konkurence je velká

Kdo se někdy snažil vyhrát zakázku, ten jistě potvrdí, že konkurence je v tomto oboru poměrně velká. Zvláště, pokud jde o jednoduché věci. Třeba dodat tonerové kazety Samsung určitého typu. Je jasné, že na tom není nic složitého a tak se může přihlásit na několik desítek firem se svou nabídkou. A jaká se následně vybere? Ta nejvýhodnější. A tak nejenom že je těžké uspět, ale ten, co vyhraje, si výrazně ukrojí ze své marže, jenom proto, aby mohl náplně do tiskárny dodat.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Komu patří Zaplo a Cofidis? Vlastnická struktura nebankovních společností…

18.08.2018 13:15 PR článek - Myslíte si, že na českém úvěrovém trhu se setkáte jen s českými poskytovateli? Jste na…

TOP 5 největších žroutů elektřiny. Na které spotřebiče si dát v domácnosti…

30.07.2018 01:50 PR článek - Už máte dost vysokých účtů za elektřinu? Stále navyšujete zálohy v domnění, že na konci…

Přemýšlíte, do čeho investovat? Zkuste diamanty

17.07.2018 01:50 PR článek - Vzpomínáte si ještě na finanční krizi, která před několika lety zasáhla téměř celý svět…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama