Co brzdí americkou ekonomiku? Odpověď Vás asi překvapí

Washington - Za hlavní voliče Donalda Trumpa jsou považováni rozhněvaní bílí muži, pracující v čínskou konkurencí těžce zkoušeném průmyslu. Trump jim slíbil vytvoření nových pracovních míst. Jak ale odhalují noviny The New York Times, problém není ani v chybějících místech ani v chybějících lidech. Mnozí z přihlášených splňují podmínky stanovené podnikem kromě jedné – drogového testu.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Pracovník, ilustrační foto

Společnost Columbiana Boiler musí vynechávat objednávky na své pozinkované kontejnery a varné konvice zhruba v hodnotě 200 000 dolarů neboť trpí nedostatkem pracovních sil. Její místo nahradí zahraniční rivalové. „Náš hlavní konkurent v Německu může věci udělat rychleji, protože mají lepší pracovní sílu,“ říká Michael J. Sherwin, generální ředitel 123leté společnosti.

„Neustále hledáme lidi a máme standardní reklamy za všech okolností, ale nejméně 25% (uchazečů) selže na drogových testech, " říká. „Nejlehčí výrobek, který vyrábíme, má váhu 1 500 liber a ty nejtěžší až 250 000 liber. Pokud se něco pokazí, nezraní to pouze naše dělníky. Zabije je to,“ vysvětluje Sherwin, proč si jeho podnik nemůže dovolit riskovat s drogově závislými.

 

Dopady drogové závislosti na ekonomiku

Federální studie odhaduje, že zneužívání předpisových opiátů stálo ekonomiku v roce 2013 78,5 miliard dolarů. To nezachycuje ještě širší dopad, které má používání drog na podniky, jako např. ztrátu produktivity práce, dodává  Curtis S. Florence, který vedl výzkum pro National Center for Injury Prevention and Control.

Mnozí z těch, co hledají práci, z důvodů své drogové závislosti raději ani nepřijdou na pohovor. Podle předsedkyně Federálního rezervního úřadu Janet L. Yellenové existuje přímá spojnice mezi zvýšených zneužíváním opiátů a poklesu podílu na trhu práce mezi pracovníky v primárním věku.

Alan B. Krueger, ekonom z Princetonu a bývalý předseda Rady ekonomických poradců za administrativy Baracka Obamy, se domnívá, že kdyby někteří pracovníci s nízkými platy netrpěli drogovou závislostí, mohli by být schopni si zajistit lépe placené a kvalifikované pozice modrých límečků a uchytit se ve střední třídě. Odhaduje, že se jedná o asi 10% obyvatel.

Proč drogová závislost představuje problém?

U menších podniků převažují finanční náklady a rizika nad zaměstnáním člověka závislého na opiátech na přínosem vyplnění pracovní pozice. Warren Fabricating & Machining pokrývá náklady na zdravotní pojištění pro 150 pracovníků a jejich rodin. V posledních třech letech však společnost zaplatila za pět zaměstnanců, kteří se museli podrobili léčbě drogové závislosti, okolo čtvrt milionu dolarů. V loňském roce, kdy člen rodiny zaměstnance porodil dítě se závislostí na opiátech, společnost zaplatila 300 000 dolarů za tři měsíce léčby v jednotce intenzivní péče.

„Představte si peníze, které bychom mohli ušetřit nebo investovat jako společnost, kdybych byla schopna na místě najmout pracovníky bez drogového návyku," řekla spolumajitelka firmy, Regina Mitchellová. Proto se snaží aplikovat testy na drogy. Podle jejích slov polovina z těch uchazečů, co jimi neprojdou, je závislá na užívání marihuany, druhá na opiátech  dalších tvrdších lécích.

Největší zaměstnavatelé čelí podobným výzvám při hledání vhodných pracovníků. Společnost Thyssenkrupp North America zaměstnávající ve Spojených státech 15 000 lidí a vyrábějící výtahy a stavební vybavení, již tři měsíce nabízí 120 pozic, což se projevuje zvýšenými náklady. Společnost proto stále více se spoléhá na externí agentury. „Doslova rekrutujeme pro pracovní místa na výrobních linkách, což jsme v minulosti nemuseli dělat,“ řekl generální ředitel společnosti Patrick Bass.

Na externí dodavatele musí spoléhat i bostonská firma Roof Rite. Namísto náborářů ale spolupracuje s místní neziskovou skupinou Flying High, která poskytuje školení a organizuje léčbu drogové závislosti. Ta doporučuje jen ty kandidáty, které se ukázali být „čistými“ a prošli čtyřměsíčním vývojem dovedností. Podle spolumajitele firmy, Billa Crucigera, je to pomalý proces, ale i tak je ekonomičtější než uskutečňování desítek rozhovorů se slibnými uchazeči, kteří ale nakonec selžou u drogového testu.

„Mohli bychom vzít dvakrát tolik projektů, kdybychom měli vhodnější pracovníky," stěžuje si jeho syn a spolumajitel firmy Chris Cruciger. „Existují lidé, kteří sotva umí číst a psát, ale pokud mohou dobře pracovat jako pokrývač, mohou získat 20 dolarů za hodinu nebo více a mají kariéru." Když však přijde na paškál téma drog, mnozí tito uchazeči zmlknou a jen sklopí hlavu dolů. Bill Cruciger je ujišťuje, že se mohou vrátit, až budou čistí. „Ale ještě jsme neměli nikoho, kdo by se vrátil," uzavírá.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ford svolává 550 tisíc vozů k opravě. Zaparkované auto se může rozjet

19.07.2018 08:27 Detroit - Kvůli vážnému problému s řadicí pákou svolává Ford Motor v Severní Americe zhruba 550…

Civilizace stojí před zásadní volbou, varuje akademik. Navrhuje radikální…

19.07.2018 00:01 NÁZOR - Davy demonstrantů, které minulý týden konfrontovaly amerického prezidenta Donalda Trumpa…

Samsung chystá mobil se sklopným displejem? Půjde složit na polovinu jako…

18.07.2018 22:14 Soul - Samsung Electronics hodlá začátkem příštího roku uvést na trh chytrý telefon se sklopným…

Trump uvaluje cla díky zákonu z roku 1962. Kongres to chce zarazit

18.07.2018 21:47 Washington - V Kongresu USA roste nespokojenost s tím, že se administrativa prezidenta Donalda…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama