Nová dohoda NAFTA se rozplývá? Rozpory v klíčových bodech přetrvávají

Mexiko - V druhém kole jednání o budoucnosti Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA) se vůbec neřešily stěžejní otázky jako požadavek USA snížit schodek v obchodu s Mexikem či nízké mzdy v Mexiku.

Přidejte svůj názor

USA

Jakkoli USA, Kanada a Mexiku poukazují na pokrok, kterého dosáhly v takových oblastech, jako jsou malé a středně velké podniky, konkurenceschopnost, telekomunikace, služby či životní prostředí, žádná z těchto kapitol nebyla uzavřena. Uvedl to list Financial Times.

Zatímco USA navrhly odstranit stávající mechanismus řešení sporů, Kanada ho chce zachovat. Nicméně bližší jednání se o této věci nevedlo.

Prvořadým požadavkem Spojených států je snížit obchodní schodek s Mexikem, který dosahuje 64 miliard dolarů (1,4 bilionu Kč) ročně. Jednání se však podle obchodního zmocněnce USA Roberta Lighthizera tomuto problému dostatečně nevěnovalo.

Jedním ze sporných témat, v nichž státy nedospěly ke shodě, jsou nízké mzdy v Mexiku. Podle Spojených států jsou až devadesátkrát nižší mzdy příčinou přesunu zpracovatelského průmyslu na jih od jejich hranice.

Další kolo jednání se uskuteční od 23. do 27. září v Ottawě. Pokud dohoda, která eliminovala většinu cel ve vzájemném obchodu, skončí, obchodní náklady participujících zemí stoupnou o stamiliardy dolarů a široká škála produktů od avokáda k nákladním automobilům bude méně dostupná a značně dražší, píše agentura Reuters.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trh s ropou se otřásá. Válka mezi USA a Čínou ohrožuje obchod za miliardy…

18.06.2018 10:30 Peking - Eskalace obchodní války USA a Číny nastává v době, kdy se rozhoduje o dalším vývoji na…

Trump splnil hrozbu a uvalil nová cla na čínské zboží. Může to zhatit…

15.06.2018 21:33 Aktualizováno Washington - USA uvrhly svět do obchodní války. Prezident Donald Trump dnes rozhodl o uvalení cel…

EU brzy spustí cla na americké zboží. Prodraží se dovoz whisky, džín nebo…

15.06.2018 14:51 Brusel - Evropská komise (EK) chce, aby se nová cla na některé americké zboží dovážené do EU,…

Chicagem bude svištět hyperloop. Musk má zakázku na vysokorychlostní tunel

14.06.2018 10:33 Chicago - Firma The Boring Company, která patří doportfolia vizionáře Elona Muska, získala od města…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama