Irák chce obnovit vývoz ropy trasou uzavřenou kvůli IS, obejde tak Kurdistán

Bagdád - Irák chce obnovit vývoz ropy státním ropovodem mezi iráckým Kirkúkem a tureckým Ceyhanem. Od roku 2014 byla tato trasa uzavřena kvůli bojům proti Islámskému státu. Diskutuje se také o osudu mobilních operátorů na území Kurdistánu.

Přidejte svůj názor

Ropovod

Ministr ropného průmyslu Džabár Luajbí dnes oznámil, že vláda chce obnovit vývoz a obejít přitom ropovod, který vede kurdským regionem. Potrubím by mělo proudit 400.000 barelů ropy. 

Luajbí řekl, že požádal státní společnost North Oil Co., která operuje na ropných polích v Kirkúku, i státní společnost pro ropné projekty, aby zahájily obnovu trasy mezi Kirkúkem a Ceyhanem. Tento ropovod procházel územím, které v roce 2014 obsadili radikálové z organizace Islámský stát a které se irácké armádě s pomocí mezinárodní koalice podařilo nyní osvobodit.

Kurdové nyní ropu vyvážejí paralelním ropovodem a Turecko, které stejně jako Bagdád neschvaluje referendum, už pohrozilo, že tento ropovod na své straně uzavře. Luajbí o tom v pondělí jednal s tureckým velvyslancem v Bagdádu. Rusko, které je zapojeno do obchodování s ropu z kurských oblastí, uvedlo, že uzavření toto ropovodu by neprospělo nikomu.

Irácká vláda ve svém prohlášení k dění v Kurdistánu sdělila, že ropná pole v severním Iráku včetně těch v Kurdistánu považuje za součást iráckého národního bohatství, které má právo využívat federální vláda a příjmy z nich zahrnout do federálního rozpočtu. Ke Kirkúku se v prohlášení uvádí, že jde o nedílnou součást Iráku, kterou Kurdistán nemá právo připojit ke svému území.

V Kurdistánu působí i dva hlavní provozovatelé mobilních sítí. Oba - firma Asiacell i Korek - dnes oznámily, že zatím od irácké vlády nedostaly žádost o převedení svého sídla do Bagdádu. "Požádají-li nás o to, pokusíme se najít řešení, které bude v zájmu našich zákazníků a všech zúčastněných stran," sdělila společnost Asiacell v prohlášení. Třetí velký provozovatel mobilních sítí Zain sídlí v Bagdádu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ford svolává 550 tisíc vozů k opravě. Zaparkované auto se může rozjet

19.07.2018 08:27 Detroit - Kvůli vážnému problému s řadicí pákou svolává Ford Motor v Severní Americe zhruba 550…

Civilizace stojí před zásadní volbou, varuje akademik. Navrhuje radikální…

19.07.2018 00:01 NÁZOR - Davy demonstrantů, které minulý týden konfrontovaly amerického prezidenta Donalda Trumpa…

Samsung chystá mobil se sklopným displejem? Půjde složit na polovinu jako…

18.07.2018 22:14 Soul - Samsung Electronics hodlá začátkem příštího roku uvést na trh chytrý telefon se sklopným…

Trump uvaluje cla díky zákonu z roku 1962. Kongres to chce zarazit

18.07.2018 21:47 Washington - V Kongresu USA roste nespokojenost s tím, že se administrativa prezidenta Donalda…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama