Zlatá éra čínsko-britských vztahů: Mayová přijela do Pekingu, chce dohodu o volném obchodu

Peking - Britská premiérka Theresa Mayová se dnes v Pekingu sešla se svým čínským protějškem Li Kche-čchiangem. Británie je podle ní odhodlána prohlubovat své vztahy s Čínou a prozkoumá všechny možnosti pro uzavření dohody o volném obchodu mezi oběma zeměmi v budoucnosti.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Theresa Mayová, britská premiérka

V době, kdy Británie jedná o svém odchodu z Evropské unie, se Londýn snaží posilovat vztahy s obchodními partnery a hledat nové příležitosti po celém světě. "Čínsko-britské vztahy se kvůli změnám ve vztazích mezi Británií a Evropskou unií nezmění," prohlásil čínský premiér Li po jednání s Mayovou.

Mayovou do Číny doprovází 50členná obchodní delegace, v níž jsou i vedoucích představitelé firem BP či Jaguar Land Rover. Mayová dnes nejprve navštívila průmyslové město Wu-chan v centrální části Číny a poté se vydala do Pekingu na schůzku s Liem. Britská ministerská předsedkyně má v plánu i setkání s prezidentem Si Ťin-pchingem a zavítá rovněž do čínské finanční metropole Šanghaje, než se v pátek vydá zpět do vlasti. Poslední britský guvernér Hongkongu Chris Patten v pondělí Mayovou vyzval, aby tlumočila čínským představitelům obavy ze "stále většího ohrožování základních lidských práv a svobod a autonomie" tohoto území.

Návštěvou čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Británii v roce 2015 začalo období, na něž Čína často poukazuje jako na "zlatou éru čínsko-britských vztahů". Již cestou do Číny Mayová řekla novinářům, že "Čína je zemí, se kterou chceme uzavřít dohodu o volném obchodu". Mezitím je ale třeba více pracovat na odstraňování obchodních bariér a zajistit britským firmám lepší přístup na čínský trh, dodala.

Britský export do Číny vzrostl od roku 2010 o 60 procent, přesto ale do Číny mířilo v roce 2016 jen 3,1 procenta britského vývozu, zatímco do zemí EU to bylo 43 procent.

Agentura Reuters uvedla, že podle diplomatických zdrojů Čína vyjádřila ochotu jednat o dohodě o volném obchodu s Británií, formální rozhovory mohou ale začít teprve v okamžiku, až Británie v příštím roce oficiálně opustí EU. Reuters přitom podotýká, že dojednat dohodu o volném obchodu zpravidla trvá řadu let.

Vstupte do diskuze (18)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Spor USA-Turecko graduje. Ankara prudce zvýšila clo na americké zboží

15.08.2018 17:09 Aktualizováno Ankara - Turecko prudce zvýšilo cla na dovoz některého amerického zboží. Tento krok dále posílí…

Revoluce v potravinářství? Vědci chtějí stříkat čárové kódy na maso

15.08.2018 07:58 Londýn - Čárové kódy by v budoucnu musely být pouze na obalech potravin. Vědci hledají způsob, jak…

Co stahuje britskou ekonomiku? Nízká produktivita práce a málo…

14.08.2018 17:32 Londýn - Velká Británie jednoznačně patří mezi jedny z nejvyspělejších ekonomik světa. Bývalá…

Jste pro kratší pracovní týden? Zkušenosti ze zahraničí ukázaly, jak…

14.08.2018 15:21 Aktualizováno Osmihodinová pracovní doba byla byla v našich zemích uzákoněna v roce 1918. Byl tu ale velký rozdíl…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama