Republikáni se bouří proti Trumpovým clům na ocel

Washington - Proti dekretu, kterým prezident Donald Trump zavádí dovozní cla na hliník a ocel, se v americkém Kongresu bouří stále více republikánů.

Přidejte svůj názor

Donald Trump

Řada zákonodárců hrozí, že zablokuje prezidentovo rozhodnutí zákonem, informovala agentura AFP. Strana, která se historicky zasazovala za volný obchod, považuje logiku miliardáře Trumpa za "hloupou" a "nerozvážnou".

Když se zvýší cena hliníku a oceli, poškodí to mezinárodní konkurenceschopnost amerických výrobců automobilů a dalšího spotřebního zboží a zaplatí to spotřebitelé, argumentují zákonodárci. Zastání Trump nenašel ani u demokratů, kteří přitom mají tradičně větší sklon k ochranářským opatřením než konzervativci.

V Senátu jsou republikáni v odporu k prezidentovu dekretu dokonce jednotní. Senátor za stát Arizona Jeff Flake již připravuje návrh, který má cla anulovat. Jeho kolega Mike Lee se dokonce odvolává na první článek americké ústavy, který právo zavádět daně původně dával Kongresu.

Nyní tak má Kongres několik možností. Mohl by schválit zákon, jenž by prezidenta zbavil pravomocí v oblasti obchodu, které na něj přecházely postupně od 30. let kvůli větší efektivitě. Mnozí republikáni se domnívají, že Trump v případě uvalení 25procentního cla na dovoz oceli a desetiprocentního na hliník tento zákon zneužil.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump hrozí Číně dalšími cly, Peking si to nenechá líbit

19.06.2018 11:11 Aktualizováno Washington - Americký prezident Donald Trump požádal Úřad obchodního zmocněnce USA o vyčlenění…

Muskova Tesla vyšetřuje sabotáž. Uražený zaměstnanec vytroubil citlivé…

19.06.2018 09:32 Palo Alto (USA) - Jeden ze zaměstnanců americké automobilky Tesla se firmě pomstil za to, že nebyl…

Trh s ropou se otřásá. Válka mezi USA a Čínou ohrožuje obchod za miliardy…

18.06.2018 10:30 Peking - Eskalace obchodní války USA a Číny nastává v době, kdy se rozhoduje o dalším vývoji na…

Trump splnil hrozbu a uvalil nová cla na čínské zboží. Může to zhatit…

15.06.2018 21:33 Aktualizováno Washington - USA uvrhly svět do obchodní války. Prezident Donald Trump dnes rozhodl o uvalení cel…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama