Trump udělil státům EU výjimku z cel na ocel a hliník, na poslední chvíli

Washington/Londýn/Paříž - Dnes vstupují v platnost kontroverzní americká cla na dovoz oceli a hliníků. Americký prezident Donald Trump na poslední chvíli udělil dočasnou výjimku všem členským státům EU a šesti dalším zemím.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Donald Trump, 45. prezident USA

Původně se oznámení výjimky z amerických cel čekalo již ve čtvrtek pozdě večer SEČ, Washington tak ale nakonec učinil těsně před místní půlnocí (05:00 SEČ). Udělená výjimka platí do 1. května. Do té doby chtějí USA se všemi partnery vyjednat dlouhodobé dohody. Vedle evropských zemí dostaly výjimku Argentina, Austrálie, Brazílie, Kanada, Mexiko a Jižní Korea.

Trump přišel s výjimkou na poslední chvíli po naléhání řady amerických politiků a firem, kteří se obávali, že případná odvetná opatření povedou k obchodní válce a poškodí americkou ekonomiku.

Na Trumpův krok marně do noci čekali evropští lídři na bruselském summitu, jehož první den skončil dříve, než Bílý dům prezidentovo rozhodnutí oznámil. Evropští státníci na základě dřívějšího čtvrtečního prohlášení amerického obchodního zmocněnce Roberta Lighthizera udělení výjimky spíše očekávali, avšak hodlali počkat na Trumpovo vyjádření.

"Jsem potěšena, že oznámili dočasnou výjimku pro EU," uvedla britská premiérka Theresa Mayová. "Dnes budeme s mými kolegy z EU pracovat na tom, abychom zajistili výjimku trvalou," dodala. Unijní summit se podle ní bude zabývat dalšími možnostmi postupu v jednáních s USA.

Za dobré zprávy dnes v Paříži udělení výjimky pro EU označil také mluvčí francouzské vlády. "Evropa dala jasně najevo svůj záměr odpovědět a vstoupit do obchodní války... Je dobře, že prezident Trump změnil svůj názor," řekl mluvčí.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ford svolává 550 tisíc vozů k opravě. Zaparkované auto se může rozjet

19.07.2018 08:27 Detroit - Kvůli vážnému problému s řadicí pákou svolává Ford Motor v Severní Americe zhruba 550…

Civilizace stojí před zásadní volbou, varuje akademik. Navrhuje radikální…

19.07.2018 00:01 NÁZOR - Davy demonstrantů, které minulý týden konfrontovaly amerického prezidenta Donalda Trumpa…

Samsung chystá mobil se sklopným displejem? Půjde složit na polovinu jako…

18.07.2018 22:14 Soul - Samsung Electronics hodlá začátkem příštího roku uvést na trh chytrý telefon se sklopným…

Trump uvaluje cla díky zákonu z roku 1962. Kongres to chce zarazit

18.07.2018 21:47 Washington - V Kongresu USA roste nespokojenost s tím, že se administrativa prezidenta Donalda…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama