Opravdu je letadlo bezpečnější než auto, vlak nebo autobus? Nová čísla ukazují něco jiného

Každý, kdo vyráží na cestu, chce do cíle dorazit živý a zdravý, ať cestuje přes půl světa nebo jen jede ráno do zaměstnání. Může ale druh dopravy. který zvolíme. nějak ovlivnit naše šance?

Diskuze zablokovaná

Dopravní kolaps v Praze

Často se vedou spory o tom, který druh dopravy je nejbezpečnější. Obecně se říká že nejmenší riziko nám hrozí v letadle, přesto má ale řada lidí z létání až panický strach. Bezpečně se naopak většina lidí cítí s "nohama na zemi", například v automobilu, i přesto že při dopravních nehodách umírá každoročně velký počet lidí.

Jak to tedy je s bezpečností jednotlivých druhů dopravy? Nejlepší je, zhodnotit problematiku statisticky. Za jeden z uplynulých roků zemřelo v USA během všech dopravních nehod 35 594 lidí. Což je mimochodem pokles o 25% oproti roku 1990.

Z celkového počtu lidí jich nejméně zemřelo při cestování autobusem, jednalo se o 23 lidí. Dalších 447 Američanů zemřelo v letadle. O něco více, 557 přišlo o život při neštěstích na železnici. A zbytek? 33 743 lidí se zabilo na silnicích.

Na základě uvedených čísel si nejlépe stojí autobusy. A to i přesto, že toto odvětví v poslední době zaznamenalo boom v podobě vzestupu různých nízkonákladových společností. Nebylo to ale na úkor bezpečnosti a lze tedy říct, že cestování autobusem je bezpečný a pohodlný způsob přepravy.

Oproti tomu statistiky o železnici jsou lehce zkreslené. Jsou do nich totiž započítána všechna úmrtí, k nimž dojde na nádražích a tratích, čili například také sebevraždy. Ve skutečnosti sebevrazi tvoří drtivou většinu z výše uvedeného čísla. Zaměstnanců a pasažérů, kteří si život nevzali dobrovolně, zemřelo na železnicích "pouze" 34.

Suverénně bohužel vedou silnice. Jejich oběti jdou opět do desítek tisíc. Jejich počet sice klesá, ale stále je až mrazivě vysoký. Příčin je k tomu celá řada. Velkým tématem je samozřejmě alkohol za volantem. Americký deník USA Today upozorňuje, že alkohol stál za zhruba třetinou všech nehod.

Navíc také narostl počet těch nehod, které jsou způsobeny nepozorností řidiče. Řidiči se často během jízdy věnují mnoha dalším věcem, jako je telefonování nebo psaní zpráv. Výjimkou není ani řidič, který za volantem svačí. 

DISKUZE BYLA ZABLOKOVÁNA!
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Které město je nejdražší na světě? A kde se umístila Praha?

13.07.2018 12:50 Curych - Nejdražším městem pro život je nyní Curych. Vyplývá to z průzkumu švýcarské finanční…

Obchodní přebytek Číny v červnu prudce vzrostl, s USA rekordní

13.07.2018 08:43 Peking - Přebytek bilance zahraničního obchodu Číny se v červnu nečekaně dále zvýšil a přebytek…

Celní válka sníží životní standard na celém světě. Rána čeká hlavně…

12.07.2018 14:33 Paříž - Pokud se celní poplatky vrátí na úroveň z roku 1990, poškodí to podle Organizace pro…

Proč nejsou inteligentní lidé bohatí? Odborníci našli odpověď na zásadní…

11.07.2018 09:51 Nakolik je budoucí úspěch dítěte určen vrozenou inteligencí? Ekonom James Heckman, kterého cituje…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama